Solárne panely
Solárne panely zabezpečujú ohrev úžitkovej vody pre domácnosť prostredníctvom nevyčerpateľnej energie zo Slnka. Inštalácia solárnych panelov je veľmi jednoduchá, prevádzka je tichá a pri ich používaní nevznikajú žiadne emisie.
Návratnosť investície sa pohybuje v rozmedzí 7 až 15 rokov
Pre inštaláciu solárneho systému sú na väčšine územia Slovenska veľmi vyhovujúce podmienky
Žiadne alebo len minimálne požiadavky na údržbu
Obsah:
Slnečné kolektory verzus fotovoltika
Solárne kolektory slúžia na ohrev úžitkovej vody v domácnosti. Sú lacnejšie a výkonnejšie ako fotovoltické panely. Zaberajú tiež menej miesta na streche.
Fotovoltika slúži na výrobu elektrickej energie. V porovnaní so solárnymi kolektormi má vyššiu obstarávaciu cenu. Napriek tomu ponúka rýchlejší návrat počiatočnej investície.
Porovnanie solárnych panelov a fotovoltaiky závisí od viacerých faktorov. Ak potrebujete iba zohrievať vodu, postačia solárne kolektory. V prípade, že chcete vyrábať elektrickú energiu, ideálnou voľbou sú fotovoltické panely. Na obe zariadenia je možné získať finančnú podporu v rámci projektu Zelená domácnostiam.
Typy solárnych kolektorov
Existujú dva základné typy solárnych kolektorov. Sú nimi trubicový a plochý solárny kolektor a každý z nich má svoje pre aj proti.
Trubicový (vákuový) solárny kolektor
Výhody
Trubicový kolektor má nadštandardné izolačné vlastnosti. Vďaka nim teplo neuniká do okolitého prostredia a všetka získaná energia putuje do domácnosti.
V chladnejšom počasí dosahuje vyššie tepelné zisky v porovnaní s plochým solárom.
V prípade poškodenia je možné vymeniť jednotlivé trubice, pričom cena jednej trubice je približne 20 Eur. Priemerný počet trubíc na jednom paneli závisí od jednotlivých modelov. Väčšinou je to 50 až 30 kusov trubíc na jeden panel.
Nevýhody
Trubicový kolektor využíva na zachytenie slnečných lúčov iba 50% svojej plochy.
Sklenené trubice sú menej odolné voči mechanickému poškodeniu (krúpy).
Prípadná netesnosť trubíc zapríčiňuje únik (stratu) vákua, čo negatívne ovplyvňuje výkonnosť kolektora.
Trubicové kolektory majú vo všeobecnosti vyššiu cenu, predovšetkým pri prepočte na výkon kolektora.
Konštrukcia trubicových kolektorov je zložitejšia. Inštaluje sa niekoľko hodín a jej váha spôsobuje vyššiu záťaž na strechu a krovy domu.
Plochý solárny kolektor
Výhody
Plochý kolektor využíva na zachytenie slnečnej energie až 90% svojho povrchu.
Vysoká účinnosť pri vyšších teplotách okolia.
Žiadne alebo len minimálne požiadavky na údržbu
Z estetického hľadiska vyzerá na dome menej rušivo.
Zaobstarávacia cena plochých kolektorov je v porovnaní s ročným ziskom elektrickej energie nižšia ako pri trubicových kolektoroch.
Nevýhody
Nižšia účinnosť v zimnom období.
Slabšia izolácia plochého kolektora.
Podstatnou informáciou je, že slabšia tepelná izolácia plochých kolektorov sa v zime stáva výhodou. Sneh pokrývajúci kolektory sa vďaka teplu, ktoré prepúšťajú, roztopí. Na rozdiel od toho, pri trubicových kolektoroch zapríčiňuje vysoká izolácia to, že sneh sa na nich udrží aj niekoľko dní. Keď sú trubice kolektora pokryté snehom, je úplne vyradený z prevádzky.
Ak si nie ste istí, ktorý typ kolektorov je pre vás najlepším riešením, radi vám poradíme. Neváhajte nás kontaktovať.
Solárne panely - inštalácia na strechu
Solárne panely je možné inštalovať na šikmú aj rovnú strechu. Pri inštalácii na rovnú strechu je potrebná konštrukcia pod určitým uhlom.
Dôležitým aspektom pri inštalácii je umiestnenie panelov na miesto, kde dopadá najviac slnečného žiarenia. V prípade, ak na panel dopadá tieň, znižuje sa jeho efektivita. Tieň môže vytvoriť napríklad vikier, strešné okno, komín, ale aj neďaleký strom. O správne umiestnenie panelov sa postará inštalačná firma.
V porovnaní solar vs. fotovoltika závisí od toho, čo od panelov očakávate. Ak potrebujete iba zohrievať vodu, postačia solárne kolektory. V prípade, že chcete vyrábať elektrickú energiu, ideálnou voľbou sú fotovoltické panely. Na obe zariadenia je možné získať finančnú podporu v projekte Zelená domácnostiam.
Odstraňovanie solárnych panelov môže byť finančne náročné. Preto je dôležité ubezpečiť sa ešte pred realizáciou, že strecha a krovy unesú váhu celej solárnej inštalácie. Inštalácia sa skladá z panelov a opornej konštrukcie. V prípade poškodenej strechy je odstránenie panelov nevyhnutné.
Pre predstavu, tri kusy kolektorov pokryjú približne 6 m2 strechy.
Oplatia sa solárne panely?
Na inštaláciu solárnych panelov sa vzťahuje dotácia z projektu Zelená domácnostiam. Štátna dotácia na solárne panely ušetrí domácnosti finančné prostriedky až do výšky 1 750 Eur.
Pre inštaláciu solárneho systému sú na väčšine územia Slovenska veľmi vyhovujúce podmienky. Pri profesionálnej inštalácii (správne umiestnenie a sklon) zabezpečujú panely výkon podľa navrhnutej projektovej dokumentácie.
Solárne panely sa oplatia každému, komu nerobí problém investovať do návratnej technológie, vďaka ktorej môže prispieť k lepšej budúcnosti.
Vo firme Renova Install sa postaráme o návrh projektu, inštaláciu i kompletnú administratívu. Okrem toho vám radi poskytneme viac informácií o štátnej dotácii.
Cenová kalkulácia
01
Vyberte si službu
02
Zadajte vstupné údaje o stavbe
03
Do 24 hodín získajte cenovú kalkuláciu.